• Naistehaigused
  • Ultraheli uuringud
  • Raseduse katkestamine
  • Soovimatu raseduse vältimine

Naistehaigused
Naistehaiguste konservatiivne ravi, kolposkoopia, suguteede põletikud, menstruatsioonitsükli häired, endometrioosi ravi,sugulisel teel levivate haiguste ravi, üleminekuea vaevused. Paljudele naistehaigustele on iseloomulik, et tõsisemad kaebused tekivad alles haiguse progresseerumisel. Üksnes objektiivne uurimine koos lisauuringutega tagab haiguste varajase avastamise. Siit tuleneb vajadus käia regulaarselt naistearsti juures tervisekontrollis, vähemalt kord aastas. Profülaktilise tervisekontrolli sagedus ning uuringute ulatus sõltub eelkõige patsiendi vanusest, suguelu iseloomust, läbipõetud haigustest. Suguelu alustamisel soovitame kõikidele noortele nõustamist.

Ultraheliuuringud
Ultraheliuuring on tänapäeval põhiline meetod hindamaks lapse arengut. Antud meetodi puhul kasutatakse inimkõrvale eristamatuid kõrgsagedus-likke helilaineid, mis uuringute kohaselt on nii emale kui ka lapsele ohutud. Ekraanil nähtav pilt on aparaadil kahemõõtmeline, kuid pärast vastavat töötlust on võimalik loote näost saada ka kolmemõõtmeline pilt. Loode on tavaliselt nähtav raseduse 5. nädala täitumisel. Loote südametegevus on jälgitav alates raseduse 6. nädalast. Süda lööb 140 – 150 korda minutis. Loote pikkus on siis 5 mm ning loote pea ja keha on peaaegu ühesuurused. On eristatavad juba käed ja jalad. Pärast 6 rasedusnädalat järgneb kiire kasvuperiood, mil loode kasvab 1 mm päevas. Antud perioodil on võimalik diagnoosida ka mitmikrasedust. 10. – 14. nädalal on võimalik mõõta loote kuklavoldi paksust. Kuklavoldi läbimõõdu suurenemine võib viidata teatud kromosoomi haiguste ja südamerikke riski suurenemisele. Raseduse 12. nädalal kaalub loode umbes 25 – 30 grammi ja on 8 – 9 cm pikk ja tema jala pikkus on 1 cm. Loode sirutab ja painutab ennast ning liigub emakas ringi. Lootel on tekkinud soolised erinevused – on moodustunud munandid või munasarjad. Välised suguelundid on olemas, kuid uuringul raskelt ülesleitavad. Ultraheliuuringul on nähtav platsenta, mille kaudu toimub loote ainevahetus ja mis toodab hormoone. Loote mõõtude järgi täpsustatakse raseduse kestvus ja sünnituse tähtaeg. Loote mõõtude järgi täpsustatakse raseduse kestvus ja sünnituse tähtaeg. Loote mõõtude järgi täpsustatakse raseduse kestvus ja sünnituse tähtaeg. Raseduse 33. -34. nädala ultraheli uuringus hinnatakse kehakaalu, et välistada kasvupeetust. Raseduse kestust ja sünnituse tähtaega pole võimalik selles perioodis enam täpsustada.

Raseduse katkestamine- abort Ravimite abil
Rasedust saab ravimitega katkestada kuni 9. rasedusnädala lõpuni. Antud meetodi eeliseks kirurgilise abordi ees on väiksem trauma risk ja parem talutavus. Puudub ka vajadus narkoosi järele. Samas on veritsusperiood oluliselt pikem ning ravimite toimest tingitud emakakokkutõmbed võivad olla ebameeldivad. Muid kõrvaltoimeid esineb harva, kuid võib esineda iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust ja külmavärinaid. Sellele vaatamata on teiste riikide kogemus näidanud, et 90% naisi, kes antud meetodit kasutasid, soovitasid seda ka teistele. Eriti soovitatakse seda meetodit esimese raseduse katkestamiseks. Ravimid raseduse katkestamiseks väljastab haiglas üksnes naistearst, kes teostab vajalikud uuringud ja tuvastab raseduse. Katkestamiseks kasutatakse kahte erinevat ravimit. Esimene neist kutsub esile lootemuna irdumise ning muudab emakalihase tundlikuks kontraktsioonidele. Teine ravim manustatakse 36 – 48 tundi hiljem ja see kutsub esile emaka kokkutõmbed, millega lootemuna emakast väljutatakse. Tavaliselt katkeb rasedus 6 tunni jooksul pärast teise ravimi manustamist ning sellel ajal on vajalik olla kliinikus jälgimisel. Meetod on efektiivne kuni 9 nädalase raseduse katkestamiseks. Seetõttu on väga oluline varase raseduse kindlakstegemine, kuna suuremate raseduste puhul on antud meetodi kasutamine keelatud. Vaatamata kõigele on võimalik, et meetodi kasutamine ebaõnnestub, kuid see tõenäosus ei ole suurem raseduse katkestamisest kirurgilisel meetodil. Üheks ebaõnnestumise põhjuseks on raseduse jätkumine, siis katkestatakse rasedus kirurgilisel teel . Ravimite kasutamine on suhteliselt ohutu ja vastunäidustusi vähe. Nendeks on väga harva esinevad haigused. Üheks vastunäidustuseks on ka emakavälise raseduse kahtlus. Seetõttu ei saa rasedust katkestada varem, kui emakasisene rasedus on ultraheliuuringus nähtav.

Soovimatu raseduse vältimine
Rasestumisvastase vahendi valimisel tasub alati nõu küsida naistearstilt. Kui rasedus on soovimatu, siis suguelu alustamisel oleks õige leida endale sobiv rasestumisvastane meetod. Meetodi valimisel arvestatakse suguelu iseloomu, vanust, kaasnevaid haigusi, isiksuse omadusi ning elu situatsiooni. Nõustamise juures on oluline rõhutada, et ükski rasedusvastane vahend ei kätke endas niipalju ohte kui on abordil. Järelikult tasub soovitada üksnes efektiivseid rasestumisvastaseid meetodeid.