Sageli esinevate kõhuvalude ja seedefunktsiooni häirete korral on endoskoopilised mao ja sooletrakti uuringud täpseimaks diagnostikameetodiks. Erakliinikus Hanvar oleme endoskoopilisi uuringuid (gastroskoopia ja kolonoskoopia) ning raviprotseduure teostanud juba alates 1992. aastast.

Gastroskoopia on seedekulgla ülaosa vaatlus, mis võimaldab uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmikut. Uuring võimaldab selgitada kaebuste (nt valu ülakõhus, iiveldus, oksendamine, neelamishäired) põhjusi ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi (nt verejooks, haavand, kasvaja) söögitorus, maos või kaksteistsõrmikus. Gastroskoopia  võimaldab vajaduse korral võtta uuringu käigus mao-soolelimaskestast koeproove täiendavateks uuringuteks.

Kolonoskoopia on seedetrakti alaosa endoskoopia, mis võimaldab uurida pära- ja jämesoolt kogu ulatuses ning aitab selgitada kaebuste (nt alakõhuvalu, vereeritus soolest) põhjuseid ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (näiteks haavandumised, põletik, kasvajad). Ühtlasi saab kolonoskoopia käigus võtta proovitükke (biopsia) edasiste uuringute tarbeks.


Uuringu protsess

Uuringule tuleb patsient tühja kõhuga. Kolonoskoopilise uuringu teostamiseks on vajalik protseduurile eelneval päeval suukaudne Fortrans lahusega teostatav klassikaline soolepuhastus.

Endoskoopilisi uuringuid ning raviprotseduure teostatakse Hanvaris Eesti kõige kaasaegsema videosüsteemiga varustatud painduvate torukujuliste instrumentidega – fiiberoptiliste  videoendoskoopidega, mis on ühendatud arvutipõhise dokumentatsiooni- ja infosüsteemiga ENDOBASE III. Uuringu käiku jälgitakse teleekraanilt ning uuringu tulemused jäädvustatakse digisüsteemis.

Patsiendile on uuringu tulemused võimalik videoprinterist välja trükkida või jäädvustada CD-le. Samuti on uuringu kirjeldust võimalik lugeda Digiloost ning ülesvõtteid näha Pildipangast.
Erakliinikus Hanvar teostab endoskoopilisi uuringuid dr Hannes Haavel.