Mis on chiropractic?

Chiropractic on alternatiivmeditsiini haru, mis tegeleb põhiliselt selgroo- ja närvisüsteemiga seotud probleemidega. Chiropractic tähendab “kätega tegema” või “manipuleerima”ning on tulnud kreekakeelsetest sõnadest: “cheiro”, “praktos”. Kiropraktilise ravi eesmärk on taastada närvisüsteemi häireteta töö üksikute selgroolülide (ja ka teiste luude) asendite korrigeerimise/ manipuleerimise teel. Pingevaba informatsioon läbi närviimpulsside on väga tähtis, sest närvisüsteem kontrollib ja koordineerib kogu inimese keha ehitust ja talitust. Kõik ajust tulenevad närviimpulsid antakse edasi erinevatele kehaosadele ning süsteemidele seljaaju ja tema harude kaudu.

Selgroo põhifunktsioon ongi kaitsta seljaaju. Selgroog koosneb 24-st üksteise peal asetsevast lülist, ristluust ja sabaluust ning on samas elastne ja liikuv. Niikaua kui selgroolülid on oma normaalses asendis, on need funktsioonid täidetud. Kuid nad võivad ka erinevatel põhjustel oma asendist “välja nihkuda” või “surutakse kokku” (seda nimetatakse “subluksatsiooniks”). Kui see juhtub, avaldab ta survet/stressi närvikiududele ning häirib närviimpulsside normaalset ülekannet. Kiropraktikud on spetsialistid “subluksatsiooni” avastamisel ja selgroolülide normaalse asendi taastamisel, mis omakorda parandab närvisüsteemi funktsioneerimist.

McTimoney kiropraktika

McTimoney kiropraktika on üks kiropraktika meetoditest, suhteliselt pehme kogu keha hõlmav ravi ning luude asendite korrigeerimine/manipuleerimine toimub käte abil. Manipulatsiooni tehnika on väga kiire, mis eenetab keha normaalse reageeringu pingule tõmbuda. Sellet tulenevalt ei ole raviprotseduur üldjuhul patsiendile valus. Paljud “subluksatsioonid” võivad sageli esile kutsuda olukorra, kus keha kompenseerib seda teiste luude “nihkumisega”. Sellepärast McTimoney kiropraktikud kontrollivad/palpeerivad ja vastavalt vajadusele kohandavad/korrigeerivad mitte ainult selgroolülide asendit, vaid ka vaagna-, rinna-, käte-, jalgade-ja näoluude asendit. Eesmärk-vabastada närvisüsteem pingetest, mis on tekitatud luustiku ebanormaalsest asndist. Isegi minimaalne kogus pinget närvil häirib normaalset impulsside ülekannet läbi selle närvi. Igasugune närviimpulsile vahelesegamine toob endaga kaasa vastavate kehaosade (siseorganid, lihased, liigesed) normaalse funktsioneerimise kahjustamise. Kui need kõrvaldada, töötab keha optimaalselt ning organism saab oma sisemise kaasasündinud ravivõimega end ise ravida.

“Subluksatsiooni” põhjused

Mitte ainult ootamatud vigastused (autoõnnetused, sporditraumad, kukkumised), vaid ka stress, valed kehaasendid( kuidas istute,magate), töö mida teete, teatud spordialad ja harrastused, rasedus ja sünnitus, jm. võivad põhjustada “subluksatsiooni”.

Mis abi on kiropraktikast?

Näiteks ülemiste selgroolülide “subluksatsioon” võib põhjustada pea-, kaela-, õlgade- ja käte valusid. Nimmepiirkonna lülide “subluksatsioon” võib põhjustada alaselja valusid, ishiast, alajäsemete häireid (jalgade valud ja nõrkused), menstruatsiooni häired, jm.. Kõikide ülalnimetatud ja paljude teiste selgroost ja närvisüsteemist tingitud probleemidega kiropraktikud tegelevadki. Nei,d keda kiropraktikud suudavad aidata, on alates lastest kuni vanuriteni, sportlastest kuni last kandvate naisteni..

Kasulik teada visiidile tulles!

Esmavisiit kestab umbes 45 minutit, mille jooksul täidetakse küsitlusankeet, toimub kaebuste analüüs ning vastavalt vajadusele ravi. Korduvvisiidiks kulub aega umbes 30 minutit. Raviseansside arve sõltub patsiendi vanusest, üldisest tervislikust seisundist ning ajast, kaua probleem on olnud. Keskmiselt tuleb arvestada 2-6 visiidiga. Kui aga tervis on paranenud, on soovitav käia kontrollis paar korda aastas, sest kiropraktika aitab edukalt ka haigusi ennetada, parandab organismi üldist tervislikku taset ja heaolu ning tugevadb tema vastupanuvõimet haigustele. Peale seanssi tunnevad üldjuhul patsiendid ennast kohe paremini (valust ja pingest vabanenud, kehatundub sirgem, pikem ja rohkem tasakaalus). Aga võib ka esineda mõningaid kõrvalnähte nagu: väsimus, peavalu, peapööritus, keha võib tunduda kange, muutused menstruaaltsüklis. Need on kõik normaalsed organismi reaktsioonid, mis viitavad kehas toimuvatele muutustele ja üldjuhul paari päevaga kaovad. Pärast seanssi umbes 48 tunni jooksul pole soovitatav minna kuuma vanni või sauna, tegeleda pingutust nõudvate toimingutega (sport, majapidamistööd, raskuste tõstmised). Soovitatav on juua rohkesti puhast vett ja kontrollida oma kehaasendit (kuidas istud, seisad, töötad, sõidad autoga), proovi keha lõdvestada, hoia teda võimalikult sirge ja tasakaalus!